Często słyszę: szukam kogoś, kto mnie nauczy. Tak, wiem – tak się mówi. Wielokrotnie też słyszę zdziwienie: jak to mam się uczyć sama??
Nie wierzę w to, że to ktoś właśnie Cię czegoś nauczy. Wierzę za to w to, że nauczysz się       przy czyjejś pomocy, pod czyimś kierunkiem…
Jeśli to ktoś Cie uczy, to skąd się wziął ten pierwszy? Kto go nauczył? Uczeń czy nauczyciel?     Kto był pierwszy?

Kiedy twierdziłam, że nie jestem w stanie nauczyć się żadnego języka (czyli jeszcze nie tak dawno 🙂 ),       odpowiedzialnością za to obarczałam nauczycieli, system szkolny, itp.

A o co mi chodziło? Konkretnie o to, że nie nauczyli mnie, przez nich nie umiem!

Zaczęłam się uczyć sama. Nie, wcale nie dlatego, że taka mądra byłam i wiedziałam, że sobie poradzę.                     Dlatego, że na nikogo nie mogłam liczyć (czyt.: na szkoły i nauczycieli).

I tak – to była świetna decyzja, najlepsza jaką każdy może kiedykolwiek podjąć!

Nie chcę przez to powiedzieć, że każdy musi uczyć się samodzielnie, bez niczyjej pomocy.

Chcę powiedzieć, że nauczyciel to przewodnik. On może nam pokazać sposób, drogę do osiągnięcia celu,                      dawać wskazówki… Ale nikogo nie nauczy.

Sama pomyśl – kiedy coś nie idzie, zwykle ktoś stwierdza, że to nauczyciel kiepski. Tak bywa, owszem. Jednak,                  jeśli wcześniej byłaś zainteresowana tematem, żaden nauczyciel nie przeszkadzał Ci poszerzać swojej wiedzy,          prawda?

Są nauczyciele, którzy potrafią zainteresować. Tak, to zdecydowanie cecha dobrego nauczyciela! On jednak                nie usiądzie za ucznia i nie przeczyta – to robi uczeń pod jego wpływem. Nie wbije nikomu niczego do głowy. Jeżeli      uczeń      nie będzie chciał, najlepszy nauczyciel mu nie pomoże. Nie wszyscy uczniowie mają odpowiednie zdolności?       To skąd się wzięło określenie ‘zdolny, ale leniwy’? Nie chcę się teraz skupiać na tym, na ile ono jest prawdziwe i czy         nie jest krzywdzące. Skupię się za to na tym, że nie wzięło się z księżyca. A każdy nauczyciel miewa takich ‘zdolnych,        ale ‘leniwych’ uczniów.

Są tacy, których uczniowie się boją i dlatego się uczą. Po latach wspominają: no, dzięki temu się nauczyłam! Zastanawiam się tylko, dlaczego żaden dorosły nie szuka sobie takiego nauczyciela. Przecież to tak dobrze                      ‘robi na wiedzę’. Nie szuka, bo kiedy ma wybór, omija takie osoby. Po prostu. Tak naprawdę to więc dorabianie       ideologii. Równie dobrze nauczymy się z nauczycielem, który nas zachęci. I równie dobrze nauczymy się, kiedy                coś nas interesuje albo czegoś potrzebujemy. Za to strach przed kimś do niczego nie jest nam potrzebny.

Potrzeba ‘bata nad sobą’ wynika z zupełnie innych przyczyn, niż potrzeba strachu.

Teraz jesteś dorosła i uczysz się różnych rzeczy: w szkołach, na warsztatach, kursach – także online.

I zastanów się, czy każdy kurs robisz tak samo chętnie, czy do każdego przykładasz się tak samo rzetelnie?                       A potem pomyśl, czy to zależy od autora kursu (albo tylko od niego), czy raczej od tego, czy tego potrzebujesz                 albo to Twoje hobby.

No i najważniejsze – jeżeli każdy potrzebowałby, żeby ktoś go nauczył, to nie byłoby samouków.

Nie byłoby też wynalazków, nowych metod, postępu w ogóle.

Postęp nie bierze się ze strachu albo z czekania, aż ktoś coś ‘nam’, czy ‘za nas’ zrobi. Postęp bierze się                        z potrzeby i zainteresowania.
Jeżeli mój post zainteresował Cię, napisz mi o tym w komentarzu. Podziel się nim też z kobietą, której może się         przydać.

A jeżeli nie ma Cię jeszcze w grupie dla kobiet, które chcą poczuć się swobodnie w języku obcym,                to wskakuj tutaj:

                 WOLNOŚĆ JĘZYKOWA

 

Edit: Znalazłam artykuł Jacka Kłosińskiego, w którym pisze on także o samodzielnej nauce.

ARTYKUŁ JACKA
Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial