Jak Ci się jawi początek nauki nowego języka? Mnóstwo nieznanych słówek do zapamiętania? Strony ćwiczeń gramatycznych do zrobienia? Ja też tak długo myślałam… A tymczasem… słowa, które znasz – to na nich się skupiaj!

Zaskoczyłam Cię? Kiedy to odkryłam, byłam także mocno zdziwiona.
Przecież jeśli znam słowo, to nie muszę się uczyć. No i jeśli zaczynam naukę, to tych słów znam niewiele albo wcale.
Nic bardziej mylnego! Znasz sporo słów w języku obcym. Dlaczego? Po pierwsze dlatego, że niektóre słowa wplecione są w reklamy, aplikacje, itd. Otaczają Cię, siłą rzeczy więc je poznajesz. Owszem, to się zdarza raczej w przypadku popularnych języków. Jednak się zdarza i najczęściej jednego z nich się uczysz, prawda?

A po drugie… Znasz je dlatego, że brzmią podobnie jak słowa w języku polskim lub w innym języku, który znasz.
Więcej pisałam o tym tutaj.

Wcale nie zamierzam twierdzić, że masz ograniczyć się tylko do znanych Ci już słów. Poznawaj nowe! Jednak rób to poprzez połączenia ze znanymi Ci słowami, poznając odpowiednie powiązane wyrażenia.
Jestem przekonana, że zdajesz sobie sprawę, że dobry poziom języka określa m.in. to, czy potrafisz wyłapywać kontekst z tego, co czytasz, słuchasz czy oglądasz. Wiesz też pewnie, że aby rozumieć z kontekstu, skupiasz się na tym, co znasz. Jeśli zrobisz inaczej, co najwyżej stwierdzisz, że nie znasz języka.

Wiesz, dlaczego dzieci tak szybko przyswajają języki obce? Wcale nie mają lepszej pamięci, jak się powszechnie twierdzi. Pamięć możesz mieć lepszą Ty. Właśnie dlatego, że więcej lat oznacza więcej możliwości do jej ćwiczenia. Dzieci mają inne cechy: mniej zahamowań spowodowanych negatywną oceną własnych umiejętności i … tendencję do omijania niezrozumiałych słów, aby zrozumieć kontekst.
Jeżeli Ty masz odwrotnie, mam dla Ciebie dobrą wiadomość. To nawyk. A nawyki można zmieniać. Można też wyrabiać nowe, np. zwracanie uwagi na to, co znasz.
Nie, nie mówię, że to takie łatwe. Mówię za to, że możliwe. I warte poświęcenia temu czasu i uwagi.

Zaprocentuje Ci przy także przy nabywaniu innych umiejętności, nie tylko znajomości języka obcego.
Uczenie wcale nie musi być trudne. Trzeba tylko wiedzieć, jak się do tego zabrać:)

Chcesz poczuć się swobodnie w języku obcym? Chcesz poczuć wolność, jaką daje znajomość języków obcych?                                                                         Zainteresował Cię artykuł? Chcesz więcej takich informacji?

Dołącz do grupy WOLNOŚĆ JĘZYKOWA na Facebook’u!

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu i podziel się nim z koleżanką!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial