" "
 

Długo twierdziłam, że nauka języków obcych nie jest dla mnie. Miałam kompletną blokadę przed mówieniem. Uczyłam się angielskiego w kilku szkołach i mimo rozumienia, bałam się odezwać!

Szybko nauczyłam się mówić bardzo wyraźnie: “I don’t understand”, bo to dawało mi gwarancję, że nikt nie będzie niczego ode mnie chciał. Na wszelki wypadek nauczyłam się mówić to zdanie także po niemiecku i po francusku, bo i w tych językach pytano mnie o coś!

I tak sobie żyłam z tym przekonaniem... aż pojechałam pierwszy raz do Hiszpanii i zakochałam się w hiszpańskim.  Po powrocie wiedziałam, że chcę nauczyć się tego języka. To sobie postawiłam wyzwanie!

Szukałam szkół językowych, chodziłam na spotkania otwarte, brałam udział w lekcjach pokazowych… i pogłębiałam swoje blokady.

Przypadkowo spotkany znajomy powiedział mi, że jego studenci korzystają też ze stron internetowych. Następnego dnia znalazłam jedną stronę do nauki języka… i tak zaczęła się moja pasja.

Godzinami przeszukiwałam internet i testowałam na sobie różne metody. Czasami miałam ochotę odpuścić, bo nie rozumiałam wielu rzeczy, wciąż bałam się odezwać… Wypróbowałam na sobie chyba wszystkie metody przyswajania wiedzy: wzrokowo, słuchowo, dotykowo, wizualizacyjnie…

I wciągnęło mnie to totalnie! Nadszedł więc i czas na moje blokady…  Zaczęłam wobec tego nowe testy na sobie:)          I w tym ferworze nie zauważyłam nawet, kiedy zaczęłam mówić… I to od razu na wiele tematów:)

To działo się niespełna 2 lata temu... Teraz mówię trzema językami i już planuję następne. Kiedyś myślałam, że języki nie są dla mnie; teraz wiem, że mogę nauczyć się każdego. Kiedy wyjeżdżam, wszędzie czuję się jak w domu. Czuję się obywatelką świata! Zapomniałam o barierach, zapomniałam o strachu. Sama podchodzę do ludzi, kiedy usłyszę, że mówią językiem, którego się uczę albo który już znam. Mam znajomych na całym świecie, wirtualnych i nie tylko. To cudowne uczucie wiedzieć, że jeśli ktoś się do mnie odezwie, na pewno w jakimś języku się dogadamy. Granice są tylko liniami na mapie, w rzeczywistości przestały dla mnie istnieć.

Języki łączą, a nie dzielą! I o tym chcę do Was pisać:)