Kojarzysz polecenie: ’naucz się tego na pamięć’? Albo stwierdzenie: ’to trzeba wykuć’ (bo nie ma co starać się zrozumieć). A ja Ci powiem – ba! będę krzyczeć! – nie wkuwaj!

Na pewno znasz zasadę trzech ZET: zakuć, zdać, zapomnieć. To bardzo dobrze pokazuje, jak długo utrzymuje się efekt takiej nauki. Uczenie się na pamięć działą na naszą pamięć krótkotrwałą. A ta, jak sama jej nazwa wskazuje, działa chwilowo.

Przypominasz sobie z lektur leczenie grypy wkładaniem dziecka do pieca na trzy zdrowaśki? Niedorzeczne, głupie, przerażające – to pierwsze myśli, które pojawiły się w mojej głowie przy czytaniu „Antka”. Podobnie myślę, kiedy słyszę, że mam nauczyć się czegoś na pamięć. Tak, słowo ’przerażające’ także się pojawia. A to dlatego, że w tym przypadku postęp idzie tak samo wolno, jak w czasach bohatera wspomnianej powieści.

Powiesz pewnie, że masz za sobą niejeden zaliczony w ten sposób egzamin. I ja Ci uwierzę. Ja też tak zdawałam niektóre egzaminy. Kiedy jednak zapytam Cię, ile z tego pamiętasz teraz, nie będzie tak różowo – jestem o tym przekonana.

Podobnie nieskuteczne jest powtarzanie po kilka lub nawet kilkadziesiąt razy. To strata czasu. Nasz mózg skupia się na tym, co nowe (efekt pierwszeństwa) i na tym, co dotarło do niego jako ostatnie (efekt świeżości). Jeżeli więc powtarzasz coś kilka razy, Twój mózg uważa, że już to zna i zwyczajnie olewa. Efekt świeżości też tu nie zadziała, bo tym powtarzaniem zanudzasz swój mózg, nie odświeży on się nagle:)

Znasz to uczucie, kiedy wiesz, że uczyłaś się, ale nie możesz sobie przypomnieć? To właśnie skutek powtarzania. Coś nam dzwoni, tylko nie wiemy, w którym kościele.

Tak przyswoiłaś i pamiętasz do dziś? Jeżeli wkujesz i nie wrócisz do tego przez rok, także? Spróbuj:)

Uczysz się języka korzystając z aplikacji w telefonie? Kiedy masz wklikać słowo, a już zwłaszcza wybrać prawidłowe z kilku możliwości, wydaje się to takie proste. Nieco gorzej wygląda to, kiedy masz przywołać je z pamięci nie patrząc na ekran swojego smartfona.

I właśnie metody, które ułatwiają Ci przywoływanie wiedzy, słów, zwrotów z pamięci są skuteczne. Tak zapamiętujesz korzystając z mnemotechnik.

Zastanowiło Cię kiedyś, jak starożytni oratorzy zapamiętywali swoje przemowy? Korzystając z nich właśnie.

Świetnym sposobem na zapamiętywanie, jest robienie błędów. Dlaczego? Bo błędy wywołują emocje. Niezależnie od tego, czy te emocje są pozytywne, kiedy się z nich śmiejesz, czy negatywne – czujesz się głupio: zapamiętujesz. Pisałam wcześniej o tym, jak pewnej parze zamiast szczęśliwej podróży życzyłam szczęśliwej starości. Myślisz, że jestem w stanie pomylić się tak drugi raz?: ) Zapamiętam to do końca życia:)

Za każdym razem, kiedy słyszę lub chcę komuś powiedzieć ’buen viaje’ widzę tę kobietę zaśmiewającą się do łez i jej męża patrzącego na mnie ze zdziwieniem.          A zaraz po tym chce mi się śmiać tak samo, kiedy dowiedziałam się, co wtedy naprawdę powiedziałam.

Jeśli jednak poczujesz się głupio… Ktoś, wobec kogo się pomylisz, szybko zapomni. Za to Ty nie. Ale zamiast rozpamiętywania swojego błędu, skorzystaj z tego, że słowo utrwalisz na zawsze.

Dlaczego historię Antka pamiętam bardzo ogólnie, za to scenę z piecem bardzo wyraźnie? Dlatego, że wywołała ona we mnie bardzo silne emocje.

Podobnie jest z datą moich urodzin, czy dniem 11 września. Te daty łączą się z różnymi emocjami, efekt końcowy jest ten sam.

Jeśli trudno pozbyć Ci się starych nawyków: po przeczytaniu jakiegoś fragmentu podręcznika, kolumny słówek, itp. – nie powtarzaj, ale wróć do tego za jakiś czas. Najpierw sprawdź, ile jesteś w stanie sobie przypomnieć. To dużo lepiej działa, niż powtarzanie w kółko.

 

A jeśli chcesz nauczyć się ze mną skutecznych metod zapamiętywania, to przygotowałam kurs ZAPAMIĘTAJ SŁOWA RAZ A DOBRZE!
Więcej o kursie możesz przeczytać na stronie: KLIKNIJ TUTAJ.

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu. Twoje uwagi są dla mnie bardzo ważne.

 

Zdj. Ela Kołomyjska

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial