Uczysz się języka już jakiś czas? To pewnie widzisz, że zwykle używasz tych samych słów. I, być może, myślisz, że to, co było dobre na początku, już Ci nie wystarcza. Chcesz wysławiać się ładniej, poznać słowa ‘z wyższej półki’… Ale jak to zrobić? Jak poszerzać słownictwo?

Rozmawiaj z nativami.

Tak, ja ciągle o tym, wiem:) Cały czas jednak widzę w tym wiele zalet, a tylko jedną wadę (rozmowę z osobą niedbałą językowo).

Kiedy rozmawiasz po polsku, używasz na przemian różnych słów o podobnym znaczeniu. To samo robi nativ. Dlatego podczas rozmowy masz okazję poznać inne słownictwo, w dodatku możesz zapytać o różnicę między nowym słowem a tym, które już znasz; w jakich sytuacjach się go używa. Ja zadaję mnóstwo takich pytań. I żaden nauczyciel nie wytłumaczył mi niuansów tak dobrze, jak życzliwy, chętny do pomocy nativ. Być może nie zawsze będzie on znał reguły, ale przykłady zastosowania na pewno. Ja lubię znać regułę, jednak przykład czasami jest łatwiejszy do przyswojenia i zapamiętania; zwłaszcza, jeśli opis ‘techniczny’ jest skomplikowany. Bardzo często na podstawie przykładów odkrywam zasadę.

Czytaj artykuły i książki.

Na początku lepsze będą te pierwsze, bo krótsze i często łatwiejsze. Ale dopiero w książkach jedno nowe słowo będzie gonić drugie.

Ja zaczynam od kryminałów. Na pierwszy ogień są lżejsze: zwykle nie ma tu wyszukanego stylu, opisów przyrody czy refleksji nad sensem istnienia, np. Swoją rolę jednak spełniają: już na tym etapie wzbogacasz słownictwo. I wcale nie muszą to być tylko słowa potoczne, choć te naprawdę warte są uwagi. Język bez zwrotów używanych na co dzień jest sztuczny.

Kiedy zaczniesz czytać już literaturę piękną, zasób Twojego słownictwa wzbogaci się natychmiast. To działa tak samo, jak czytanie książek w rodzimym języku. Poznajesz bardziej wyszukane słowa i zaczynasz się ładniej wysławiać.

Szukaj synonimów.

Kiedy poznajesz nowe słowo, sprawdź jakie ma synonimy. Ich znaczenie z kolei warto sprawdzić w słownikach, gdzie zamiast tłumaczenia znajdziesz opis w tym samym języku.

Uprzedzam, że to już jest zabawa dla bardziej zaawansowanych. Nie rób tego, kiedy zaczynasz! Na początku ważne jest poznawanie jak największej ilości słów o różnym znaczeniu, najczęściej używanych. Podstawową rolą języka jest komunikacja. Daj więc sobie czas na pogłębianie słownictwa i zabawę z nim.

Poznawaj idiomy.

Ich znajomość nie tylko powiększa zasób słownictwa, ale także pomaga Ci zagłębić się w niuanse językowe, a także różne widzenie świata. W nich odzwierciadla się często kultura i sposób myślenia danej narodowości. Język zawsze jest ich częścią, je właśnie odzwierciedla. Idiomy pomagają mi zacząć myśleć w obcym języku. Gramatyka mi tego nie daje.

Znasz jeszcze jakieś sposoby, jak poszerzać słownictwo? Chętnie o nich przeczytam:)

 

Chcesz poczuć się swobodnie w języku obcym? Chcesz poczuć wolność, jaką daje znajomość języków obcych?                                                                         Zainteresował Cię artykuł? Chcesz więcej takich informacji?

Dołącz do grupy WOLNOŚĆ JĘZYKOWA na Facebook’u!

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu i podziel się nim z koleżanką!

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial