Święta Wielkiej Nocy to ważne dni w każdym chrześcijańskim kraju. Podobnie, jak w przypadku Bożego Narodzenia, zwyczaje i sposób celebrowania tych ważnych dni w różnych krajach przebiegają inaczej.
Ja napiszę dziś o tym, jak to wygląda w dwóch krajach, które z różnych powodów stały się mi bliskie.
Jak Hiszpanie i Niemcy obchodzą Wielkanoc?

 

Hiszpania.

Tu nie maluje się jajek, nie robi święconki. Za to świętuje się cały tydzień. Dlatego o Wielkanocy częściej powiesz Święty Tydzień (La Semana Santa), niż Wielkanoc (Pascua).

Cały tydzień poprzedzający niedzielę, czyli Dzień Zmartwychwstania Jezusa ulicami przechodzą procesje pątników, ubranych w długie sutanny i szpiczaste kaptury. Niosą oni wielkie rzeźby religijne: Jezusa, Maryi, innych świętych, a nawet przedstawiające całe sceny religijne, zwane pasos.

Parady te różnią się zależnie od regionu kraju. Najbardziej spektakularne są w Andaluzji. Podczas nich usłyszysz śpiew, krzyk, a nawet płacz.

Podobnie, jak przy innych świętach, mieszkańcy wychodzą na balkony, aby oglądać procesje. Czasami śpiewają wspólnie pieśni religijne – na ten czas procesja się zatrzymuje.

Na północy procesje odbywają się w ciszy, słychać tylko dźwięk bębnów.

Hiszpanie wierzą, że dotknięcie ołtarza przynosi szczęście.

Na wielkanocnym stole znajdziesz szpinak z ciecierzycą, dorsza w pomidorach i torrijas – odpowiednik naszego białego barszczu.

Nie może zabraknąć tradycyjnego ciasta, zwanego Mona de Pascua (mona – małpa) z jajkiem na twardo w środku. Czasami zastępuje je jajko z czekolady.

Przez cały Wielki Tydzień ścierają się skrajności: przepych pasos i strojów pątników z pokutą (pości się cały tydzień), radość ze smutkiem.

Kończy się to w Wielką Niedzielą. Hiszpanie świętują zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa podczas tańców i radosnych przedstawień.

Wielka Niedziela kończy obchody Świąt Wielkiej Nocy w Hiszpanii. Poniedziałek jest już zwykłym dniem.

 

Wielkanoc w Niemczech, drzewko wielkanocne

Niemcy.

Przed Wielkim Tygodniem w domach, ogrodach, na balkonach i w oknach pojawiają się bukiety wielkanocne (Osterstrauß). Są to gałązki przystrojone wydmuszkami.

Wielki Piątek (Karfreitag) jest dniem wolnym od pracy i poświęconym na wspólne modlitwy w kościołach poświęcone złożeniu Jezusa do grobu.

Niemców, w przeciwieństwie do Polaków, nie obowiązuje post w tym dniu.

W Wielką Sobotę (Karsamstag, Ostersamstag) przed kościołami katolickimi w niektórych regionach Niemiec zobaczysz wielkie ogniska, od których zapala się świecę paschalną. W tym dniu święci się ogień i obdarowuje nim wiernych.

Szczególnie uroczyste są Niedziela (Ostersonntag) i Poniedziałek Wielkanocny (Ostermontag). Choć tu nasz śmigus dyngus, czyli lany poniedziałek nie jest znany.

Te dni obchodzone są podobnie, jak w Polsce. W niedzielę odbywa się msza rezurekcyjna, ale Niemcy nie dzielą się jajkiem przy śniadaniu. Za to po śniadaniu dzieci szukają jajek schowanych przez rodziców, czyli wielkanocnych prezentów. Zwykle są to słodycze.

W poniedziałek odwiedza się rodzinę i znajomych.

Na niemieckim stole wielkanocnym zobaczysz jajka, tradycyjną kiełbasę niemiecką, wędliny, pasztety, babki drożdżowe z rodzynkami i sernik. Często na stole gości wielkanocny chleb orzechowy. Nie może zabraknąć wielkanocnego zajączka (Osterhase). Podobno ten symbol pochodzi właśnie z Niemiec.

 

W Hiszpanii pompatycznie, w Niemczech wiosennie…

 

A jak Ty spędzisz te święta?: )

 

¡Feliz Semana Santa!

Frohe Ostern!

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial