" "

Pewnie każdy wie, dlaczego warto uczyć się języków obcych. Chociaż… raczej ‘wie’, że warto, niż dlaczego.

Ja dziś napiszę listę moich powodów. I od razu uprzedzam: nie wymienię pracy, to nie była i nie jest moja motywacja.

Ale ten powód do nauki na pewno znasz:)

Podróże. Jedziesz do innego kraju i ‘od progu’ czujesz się jak w domu, bo znasz język. Nie zastanawiasz się, co znaczy napis przed oczami, co mówi ktoś zwracający się do Ciebie albo przechodzący obok. Bez problemu dowiadujesz się, jak trafić do hotelu i co ciekawego do obejrzenia albo jaką restaurację polecają miejscowi. Fajna sprawa, prawda?

Czytanie książek w oryginale. Naprawdę trzeba Cię przekonywać, że tłumaczenie nie jest tym samym? Nawet najlepsze zawiera interpretacje tłumacza. A już nie wspomnę, że nie wszystko można przetłumaczyć dokładnie, traci więc czasem swój wyraz. To już nie są słowa autora, nie jego sformułowania. A już najgorsze, co mi się przydarzało, to czytać książkę i wiedzieć, w którym momencie powinno być śmiesznie…, ale nie było. Z tego powodu postanowiłam nauczyć się hiszpańskiego na tyle, żeby czytać książki Eduardo Mendozy. W jego książkach zakochałam się głównie z tego powodu, że nie nadają się do podróży komunikacją miejską. Kiedy je czytam, przy niektórych fragmentach śmieję się w głos. Chyba, że jest kiepskie tłumaczenie… Teraz czytam je po hiszpańsku, nie mam już więc żadnego problemu. Dalej mogę dziwić lub gorszyć współpasażerów:)

Filmy. Zapewne wiesz, że często są one kiepsko tłumaczone. I nagle bohater mówi coś innego, niż jest w scenariuszu. Nie każdy film to „Shrek”, gdzie ważne jest przełożenie tekstu na naszą polską rzeczywistość. Kiedy znasz język oryginału, nie musisz liczyć na tłumaczenia. Rozumiesz nie tylko tekst, ale i ‘smaczki’ językowe, które w przekładach Cię omijają.

Nowe znajomości. Język przestaje być ograniczeniem, więc masz więcej możliwości do poznawania nowych ludzi. Oczywiście z każdym nowym językiem ta liczba rośnie proporcjonalnie. Nawiązywanie relacji ma zwykle pozytywne skutki. Poznajesz nowe kultury, zawierasz przyjaźnie, bywa, że odwiedzacie się nawzajem, a czasem powstaje z tego wspólny biznes. Mnie, oprócz poznawania kultury ‘od kuchni’, fascynują różnice i podobieństwa. Chętnie poznaję te pierwsze i za każdym razem jestem mile zaskoczona, kiedy okazuje się, że ktoś wychowany w innej kulturze, mający inne przyzwyczajenia, inne otoczenie, myśli podobnie jak ja.

Poczucie wartości. Tak, to nie żart. Znajomość języków je wzmacnia. Poczucie, że jest się obywatelem świata, potrafiącym odnaleźć się w różnych okolicznościach i komunikować w różnych językach zmienia perspektywę. Czujesz się pewniej i otwiera się przez Tobą masa nowych możliwości.

 

A Ty? Jakie masz zdanie? Warto uczyć się języków obcych?