" "

Te dwa kraje są obecnie mi bliskie: Hiszpania przez moją miłość do kraju, języka i mój związek; Niemcy, bo od niedawna tu mieszkam. Wiem więc dość dobrze, jak wygląda Boże Narodzenie w Hiszpanii i w Niemczech. A Ty możesz sobie porównać:)

 

HISZPANIA

Loteria Bożonarodzeniowa „El Gordo”.

Święta w Hiszpanii zaczynają się praktycznie dzisiaj, bo to właśnie dziś odbywa się coroczna loteria, w której główną nagrodą jest 2,3 mld euro. Tradycja tej loteriia sięga już 3 wieki wstecz, bo pierwsze losowanie odbyło się 10 grudnia 1763 roku (podaje się też datę 1812 r.). Ostatecznie date losowania ustalono na 22 grudnia. W loterii tej biorą udział całe rodziny, współpracownicy składają się na losy (nie są tanie – kosztują 200 euro), a potem wszyscy śledzą losowanie w telewizji. Numery i odpowiadające im nagrody wyśpiewywane są przez dzieci ze szkoły San Ildefonso. Dawniej w tej szkole uczyły się tylko dzieci z sierocińców.

W loterii wiele osób zdobywa nagrody i często nie są one małe.

 

Szopka bożonarodzeniowa.

W Hiszpanii nie w każdym domu jest choinka, za to szopka na pewno. Czasami są to bardzo rozbudowane sceny, pokazujące całe miasteczka lub wsie. Można zobaczyć plotkujące sąsiadki, chleb piekący się w piekarni i kogoś schowanego za drzewkiem, kto udał się tam za potrzebą. Nic, co ludzkie, nie jest nam obce. Charakterystyczna postać („caganer”), pokazana zawsze z opuszczonymi spodniami, czasami przedstawia osobistości ze świata kultury czy polityki, np. prezydenta Baracka Obamę czy kanclerz Angelę Merkel.

 

Wigilia i Święta.

Uroczysta kolacja rodzinna odbywa się zwykle bardzo późno, a stół jest bogato zastawiony. Na tę kolację kupuje się to, co najlepsze (i najdroższe), następnego dnia zwykle jada się to, co zostało.

Na stołach pojawia się mięso (często jagnięcina) i owoce morza. Potrawy, tak jak w Polsce, różnią się regionalnie. Na deser Hiszpanie jedzą turrón (rodzaj nugatu z orzechami, czasem z dodatkiem czekolady), marcepan i orzechy.

Po kolacji rodzina udaje się na pasterkę, którą tu nazywa się mszą koguta („Misa de gallo”), bo ten jako pierwszy ogłosił światu narodzenie Jezusa. Po mszy Hiszpanie zwykle biorą udział w hucznych zabawach organizowanych na ulicach.

Za najważniejszy dzień świąt uważa się 25. grudnia, czyli dzień narodzin Chrystusa. Czasami przychodzi wtedy Święty Mikołaj („Papa Noel”) z prezentami.

Jednak tradycyjnym dniem prezentów świątecznych jest 6. Grudnia, czyli święto Trzech Króli (Los Reyes Magos). W przeddzień tego święta ulicami przechodzą parady Trzech Króli, obrzucające dzieci cukierkami. Dzieci przed pójściem spać przygowowują buty wypełnione słomą (dla wielbłądów), a rano zastają je wypełnione prezentami lub węglem – to odpowiednik naszej rózgi. Dla Trzech Króli przygotowuje się ciastka i mleko, czasami jakiś alkohol lub dobre cygara.

 

NIEMCY

Adwent.

Przygotowania do świąt zaczynają się w Niemczech 4 tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę Adwentu. Prawie w każdym domu pojawia się Kalendarz Adwentowy, w wielu drewniany żłóbek. Domy, ogrody i balkony są przystrajane świątecznie. Mało jest tradycyjnych świec, bardzo popularne są elektryczne.

Pod koniec listopada w miastach pojawiają się jarmarki świąteczne („die Weihnachtsmärkte) pełne przedmiotów kojarzących się ze świętami: stroików, ozdób świątecznych, słodyczy, przypraw, wełnianych ubrań i rękodzieła. Na jarmarku można zjeść też coś gorącego lub słodkiego i napić się grzanego wina („der Glühwein”).

W domach zaczyna się piec bożonarodzeniowe ciasteczka („die Plätzchen”). Obdarza się nimi też rodzinę i znajomych.

 

Wigilia i Święta.

Wigilię Niemcy spędzają w gronie najbliższej rodziny. Na stołach króluje sałatka ziemniaczana, pieczone kiełbasy i kapusta kiszona. Na deser jada się pierniki („die Lebkuchen”).

Ważniejszy jest jednak 25. Grudnia. Do kościołów Niemcy idą po południu, a po powrocie siadają do uroczystej kolacji. Dzieci dostają talerz pełen słodyczy i owoców. Na stole nie ma dodatkowego nakrycia dla wędrowca, ale pod każdym talerzem jest pięniądz, który ma przynosić szczęście. Tego dnia je się pieczoną gęś lub kaczkę i struclę drożdżową wypełnioną bakaliami („der Weihnachtsstollen”).

W Niemczech w domach także ustawia się choinki, ale prezenty układa się nie pod nimi, a na stole. Dzieci zaś nie muszą czekać do pierwszej gwiazdki, żeby je rozpakować.

Tego dnia śpiewa się kolędy.

 

Znasz jakieś zwyczaje, których nie opisałam, może jakiś regionalny?