Te dwa kraje są obecnie mi bliskie: Hiszpania przez moją miłość do kraju, języka i mój związek; Niemcy, bo od niedawna tu mieszkam. Wiem więc dość dobrze, jak wygląda Boże Narodzenie w Hiszpanii i w Niemczech. A Ty możesz sobie porównać:)

 

HISZPANIA

Loteria Bożonarodzeniowa „El Gordo”.

Święta w Hiszpanii zaczynają się praktycznie dzisiaj, bo to właśnie dziś odbywa się coroczna loteria, w której główną nagrodą jest 2,3 mld euro. Tradycja tej loteriia sięga już 3 wieki wstecz, bo pierwsze losowanie odbyło się 10 grudnia 1763 roku (podaje się też datę 1812 r.). Ostatecznie date losowania ustalono na 22 grudnia. W loterii tej biorą udział całe rodziny, współpracownicy składają się na losy (nie są tanie – kosztują 200 euro), a potem wszyscy śledzą losowanie w telewizji. Numery i odpowiadające im nagrody wyśpiewywane są przez dzieci ze szkoły San Ildefonso. Dawniej w tej szkole uczyły się tylko dzieci z sierocińców.

W loterii wiele osób zdobywa nagrody i często nie są one małe.

 

Szopka bożonarodzeniowa.

W Hiszpanii nie w każdym domu jest choinka, za to szopka na pewno. Czasami są to bardzo rozbudowane sceny, pokazujące całe miasteczka lub wsie. Można zobaczyć plotkujące sąsiadki, chleb piekący się w piekarni i kogoś schowanego za drzewkiem, kto udał się tam za potrzebą. Nic, co ludzkie, nie jest nam obce. Charakterystyczna postać („caganer”), pokazana zawsze z opuszczonymi spodniami, czasami przedstawia osobistości ze świata kultury czy polityki, np. prezydenta Baracka Obamę czy kanclerz Angelę Merkel.

 

Wigilia i Święta.

Uroczysta kolacja rodzinna odbywa się zwykle bardzo późno, a stół jest bogato zastawiony. Na tę kolację kupuje się to, co najlepsze (i najdroższe), następnego dnia zwykle jada się to, co zostało.

Na stołach pojawia się mięso (często jagnięcina) i owoce morza. Potrawy, tak jak w Polsce, różnią się regionalnie. Na deser Hiszpanie jedzą turrón (rodzaj nugatu z orzechami, czasem z dodatkiem czekolady), marcepan i orzechy.

Po kolacji rodzina udaje się na pasterkę, którą tu nazywa się mszą koguta („Misa de gallo”), bo ten jako pierwszy ogłosił światu narodzenie Jezusa. Po mszy Hiszpanie zwykle biorą udział w hucznych zabawach organizowanych na ulicach.

Za najważniejszy dzień świąt uważa się 25. grudnia, czyli dzień narodzin Chrystusa. Czasami przychodzi wtedy Święty Mikołaj („Papa Noel”) z prezentami.

Jednak tradycyjnym dniem prezentów świątecznych jest 6. Grudnia, czyli święto Trzech Króli (Los Reyes Magos). W przeddzień tego święta ulicami przechodzą parady Trzech Króli, obrzucające dzieci cukierkami. Dzieci przed pójściem spać przygowowują buty wypełnione słomą (dla wielbłądów), a rano zastają je wypełnione prezentami lub węglem – to odpowiednik naszej rózgi. Dla Trzech Króli przygotowuje się ciastka i mleko, czasami jakiś alkohol lub dobre cygara.

 

NIEMCY

Adwent.

Przygotowania do świąt zaczynają się w Niemczech 4 tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę Adwentu. Prawie w każdym domu pojawia się Kalendarz Adwentowy, w wielu drewniany żłóbek. Domy, ogrody i balkony są przystrajane świątecznie. Mało jest tradycyjnych świec, bardzo popularne są elektryczne.

Pod koniec listopada w miastach pojawiają się jarmarki świąteczne („die Weihnachtsmärkte) pełne przedmiotów kojarzących się ze świętami: stroików, ozdób świątecznych, słodyczy, przypraw, wełnianych ubrań i rękodzieła. Na jarmarku można zjeść też coś gorącego lub słodkiego i napić się grzanego wina („der Glühwein”).

W domach zaczyna się piec bożonarodzeniowe ciasteczka („die Plätzchen”). Obdarza się nimi też rodzinę i znajomych.

 

Wigilia i Święta.

Wigilię Niemcy spędzają w gronie najbliższej rodziny. Na stołach króluje sałatka ziemniaczana, pieczone kiełbasy i kapusta kiszona. Na deser jada się pierniki („die Lebkuchen”).

Ważniejszy jest jednak 25. Grudnia. Do kościołów Niemcy idą po południu, a po powrocie siadają do uroczystej kolacji. Dzieci dostają talerz pełen słodyczy i owoców. Na stole nie ma dodatkowego nakrycia dla wędrowca, ale pod każdym talerzem jest pięniądz, który ma przynosić szczęście. Tego dnia je się pieczoną gęś lub kaczkę i struclę drożdżową wypełnioną bakaliami („der Weihnachtsstollen”).

W Niemczech w domach także ustawia się choinki, ale prezenty układa się nie pod nimi, a na stole. Dzieci zaś nie muszą czekać do pierwszej gwiazdki, żeby je rozpakować.

Tego dnia śpiewa się kolędy.

 

Znasz jakieś zwyczaje, których nie opisałam, może jakiś regionalny?

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial