Długo myślałam, że jeśli będę dużo i długo uczyć się języka, to mnie uchroni przed krytyką. Jakoś tak jednak się działo, że im dłużej się uczyłam, tym mniej miałam odwagi spróbować. A Ty? Czy boisz się krytyki?

 

To samo słyszę wokół, także od moich klientek: „Będę mówić, jak nauczę się perfekcyjnie. Wtedy nikt nie będzie mógł mnie skrytykować czy śmiać się ze mnie”.
Jak już napisałam – sama tak myślałam. Tylko, że to…. nie działa.

 

Możesz umieć język naprawdę dobrze, ale bać się krytyki. Świetna znajomość języka nie chroni Cię przed pomyłkami czy przejęzyczeniami – więc ktoś może Cię skrytykować.

Dlatego nie skupiaj się na uniknięciu, a naucz się radzić sobie z krytyką.

Pomogą Ci w tym techniki asertywnej komunikacji. To na początek. Stosowanie ich może zmienić Twoje podejście, bo samo to, że umiesz się obronić, wzmocni Twoje poczucie wartości. A to jedyna droga do zmiany myślenia i poradzeniu sobie z lękiem. Z czasem może być tak, że nie będziesz musiała się bronić, bo zwyczajnie przestaniesz się przejmować.

Jest tylko jeden warunek: skupiaj się na osiągniętym efekcie, nie na swoich emocjach.

Póki będziesz myślała, jak trudne emocje towarzyszą samej krytyce i Twoim doświadczeniom, nie docenisz efektów. Pierwsze próby są trudne, potem powoli zapominasz, że wcześniej tego nie robiłaś.

Jeżeli idziesz rozmawiać o podwyżce – ostatecznie nie ma znaczenia, ile trudnych emocji towarzyszyło Ci przed, w trakcie i po rozmowie. Ma za to znaczenie to, że uzyskałaś podwyżkę, prawda?

 

A jak możesz się przed krytyką bronić?

Podam Ci teraz sposoby, z których sama korzystam.

 

Oddziel fakty od opinii.

„Wymówiłaś to niepoprawnie, jesteś beznadziejna”.

Jeżeli wymówiłaś coś rzeczywiście źle, to ta część jest faktem.

„…jesteś beznadziejna” – ZAWSZE jest opinią.

Jeżeli oddzielisz te dwie sprawy, od razu widzisz, co możesz ‘odstawić’, a na czym się skupić.

Opinia jest czyimś zdaniem. Niezależnie od tego, czy zaboli czy wręcz przeciwnie – nie jest prawdą. Można z nią dyskutować, ale to tylko wymiana poglądów.

To, co ważne, to fakty. Jeżeli coś wymówiłaś źle, możesz poprawić wymowę, zapytać o radę, olać…. – to Twoja decyzja, co zrobisz, ale tylko w tym przypadku coś zrobić możesz.

 

Z krytyką możesz się zgodzić lub nie.

Tu też odnosisz się tylko do faktów.

Kiedy się nie zgadzasz…

Jeżeli wiesz, że słowo wymówiłaś poprawnie – możesz powiedzieć po prostu: „To nieprawda powiedziałam to słowo poprawnie”.

„Zawsze wymawiasz słowa niepoprawnie”.
Tu możesz odpowiedzieć, np.: „To nieprawda, zdarza mi się źle wymawiać słowa, ale na pewno nie jest tak zawsze”.

 

Zgadzając się, możesz użyć tzw. ‘zamglenia’, czyli zgodzić się:

 

Częściowo: „Tak, wymówiłam to słowo niepoprawnie”.

Do opinii nie odnosisz się w ogóle.

 

Na istnienie prawdopodobieństwa:

„Zawsze wymawiasz słowa niepoprawnie, jesteś beznadziejna”.
Twoja odpowiedź: „Rzeczywiście powiedziałam to niepoprawnie”.

Możesz tak odpowiedzieć nawet wtedy, jeżeli wątpisz w swoją poprawność tylko w 1%.

 

Zgodzić się zasadniczo:

„Angielski jest trudnym językiem. Trzeba poświęcić czas na jego naukę. Powinnaś uczyć się więcej”.
Na to możesz odpowiedzieć: „Masz rację. Angielski jest trudny, potrzeba na niego czasu”.

W tym przypadku szanujesz punkt widzenia rozmówcy, ale nie całkiem się z nim zgadzasz.

 

Wszystkich sposobów możesz użyć niezależnie od tego, w jakim stopniu zgadzasz się z rozmówcą. Tak naprawdę nie chodzi tu o przyznanie racji bądź nie. Ważne tu jest to, żeby nie wejść w niepotrzebną dyskusję i przerzucanie się argumentami.

Najlepiej, jeśli zachowujesz wtedy spokój. Jeśli nie jesteś w stanie być całkiem spokojna – po prostu zastosuj te sposoby, spokój z czasem przyjdzie.

 

Oczywiście możesz chcieć wyciągnąć wnioski z krytyki, wtedy po prostu pytaj i staraj się wyłowić powód. Inne osoby mogą nas krytykować z chęci pomocy, możemy na tym skorzystać.

 

Jeżeli mój post zainteresował Cię, napisz mi o tym w komentarzu. Podziel się nim też z kobietą, której może się przydać.

A jeśli chcesz przełamać swój lęk przed krytyką albo coś innego, co blokuję Cię przed tym, aby zacząć mówić i korzystać z innych umiejętności językowych, to KLIKNIJ TU!

 

Wordpress Social Share Plugin powered by Ultimatelysocial