Nauka języka kojarzy się nam zwykle ze specjalnie zaplanowanym na to czasem i siedzeniem w skupieniu przez co najmniej godzinę. Nie ma znaczenia, czy to szkoła czy samodzielna nauka. Zawsze to przygotowywanie się do sprawdzianu, bo prędziej czy później on nastąpi. Nic więc dziwnego, że wielu z nas kojarzy się ze stresem, a często także z nudą. Tymczasem uczyć się możesz wszędzie i tak, jak chcesz! Możesz wykorzystać czas i miejsca, w których często się nudzisz.

Dobrym miejscem na wiele rzeczy, także język obcy, jest komunikacja miejska. Tu możesz wykorzystać czas, kiedy jedziesz, ale i kiedy czekasz na autobus, czy metro. Masz chwilę, czasami nawet dość długą, na to, żeby przyswoić sobie jakieś słowo (lub kilka), wymyślając o nim historię czy kojarząc z czymś. Jak to robić, pisałam TUTAJ. Komunikacją nie jeździmy sami, możesz więc korzystać z obecności innych osób i to ich wplatać w swoje mini-opowiadania. Podczas jazdy zdarzają się też różne sytuacje, mogą być one tłem tych opowieści. Dobrym ćwiczeniem jest opis tego, co widzisz w języku, którego się uczysz. Tu masz pełne pole do popisu: możesz opisywać to, co widzisz realnie, ale też wymyślać opowiadania.

Nie jesteś w szkole, nie musisz ‘myśleć na temat’. Korzystaj więc z wyobraźni. Nawet najdziwniejsze opowiadanie zawiera wyrazy. Ja kiedyś wybrałam nawet ćwiczenie na temat – sprzedaż mieszkania. Ale że jestem swoim własnym nauczycielem, napisałam, że chcę je sprzedać, bo pod moim łóżkiem mieszka żółty wąż. Nie mogłam z nim nawiązać kontaktu, bo był nieśmiały. Nigdy go nie widziałam 🙂

Brakuje Ci jakiegoś słowa? Spróbuj opisać to innymi, które znasz. Brakujące słowo jednak zapisz, żeby potem sprawdzić. Jeżeli masz pod ręką słownik, np. w telefonie – nie sprawdzaj od razu, najpierw stwórz opowieść i zapisz. W ten sposób angażujesz kilka zmysłów, masz więc szansę zapamiętać słowo od razu. Możesz też napisać taką historię, podkreślając słowa do sprawdzenia.

Podobnie możesz wykorzystać czas podczas jazdy pociągiem, lot samolotem, stanie w kolejce do kasy, czekanie na wizytę do lekarza, na zajęcia na uczelni, spotkanie czy czas u fryzjera, bądź w kawiarni.

Jeśli słyszysz język, którego się uczysz na ulicy czy w sklepie, możesz się odezwać i nawiązać rozmowę. Jak ją zacząć piszę TUTAJ. Jeśli zaś brakuje Ci jeszcze odwagi, poprowadź ten dialog w myślach. Już wiesz, co robić z brakującymi słowami.

W każdym z tych miejsc możesz posłuchać radia lub podkastu. Warto nie tylko słuchać, ale i powtarzać. Jeśli miejsca publiczne Cię krępują, wyłapuj słowa, które rozumiesz. Słuchaj aktywnie.

Jeśli jesteś w restauracji lub kawiarni, gdzie pracują ludzie posługujący się ‘Twoim’ językiem, staraj się porozmawiać albo powiedzieć jakieś słowo. Nawet jeśli to miałoby być tylko: dziękuję. Lepiej to robić w tych miejscach, gdzie nie ma samoobsługi. Tam kelnerzy są przyzwyczajeni do wymiany kilku słów. Ale ‘dzień dobry’ czy ‘dziękuję’ można powiedzieć wszędzie. Wydaje Ci się, że nie warto mówić jednego słowa, zwłaszcza prostego? Zapewniam Cię, że wręcz przeciwnie! Każde wypowiedziane słowo w obcym języku przyzwyczaja Cię do mówienia. Tak, aż z czasem staje się to naturalne.

Jeżeli chcesz poznać inne niekonwencjonalne sposoby nauki, zajrzyj TUTAJ.

To miejsca, w których ja wprawiam się w znajomości języka. Jeżeli masz jeszcze inne, chętnie przeczytam to w komentarzu. Napisz mi też, jeśli ten artykuł Ci pomógł lub do czegoś zainspirował.

 

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail