Skąd się biorą blokady językowe? Zwykle nabieramy ich w szkołach i w kontaktach z krytykującymi nas osobami. Ale z barierami można sobie poradzić. Jak się odblokować?

 

Już pisałam, że naukę w szkole zwykle zaczynamy od powtarzania nieznanych nam dotąd słówek (m.in. w artykule: „Język jest po to, żeby go używać”). Także to, że ja nie czułam się z tym dobrze. W zależności od tego, jak, w porównaniu do polskiego, inne były dźwięki do wymówienia, czasami te pierwsze słowa wymawiałam tragicznie. Do tego to wszystko działo się na oczach (uszach) całej klasy bądź grupy. Dla mnie to był koszmar! To przez to stwierdziłam, że nie będę się ośmieszać i próbować mówić z akcentem.

A z czasem skutecznie zaczęłam unikać mówienia. Szkoła mi w tym pomagała, bo przecież na początku się mówi, a potem raczej robi ćwiczenia.Czasami się przełamiemy i zaczniemy mówić… A tu trafimy na kogoś, kto zacznie poprawiać nasze błędy – w wymowie, gramatyce, czymkolwiek. Takie osoby czasami wymagają wiele, a czasami po prostu chcą pomóc. Jednak dla osoby, która ma blokady to często powód do ponownego zamknięcia się na mówienie. Dla mnie tak było.

Miewamy też skłonności do porównywania się z innymi. Zdarza się nam myśleć: „Nigdy nie będę mówić tak dobrze jak on”, „Nie umiem tak, więc lepiej w ogóle się nie odezwę”…? Ja tak miałam non –stop! Kiedy się porównujemy, zwykle widzimy w nas wady, a w innych zalety. Jeśli więc uważamy, że mamy złą wymowę – tę będziemy zauważać, nie zwracając uwagi na słabą gramatykę, którą my mamy opanowaną. I odwrotnie. Przyszło Wam kiedyś do głowy, że te dobrze znające język osoby też kiedyś zaczynały? Mnie nie przychodziło.

Blokady często biorą się z lęku przed oceną. Dlatego ja proszę, żeby mnie nie poprawiać. Na początku nauki wciąż mi to przeszkadza. Wtedy tych korekt jest mnóstwo i zaczynam się blokować. Ponadto tracę wątek, jak więc mam rozmawiać? Kiedy już umiem lepiej, pojedyncze poprawki są mi pomocne. Jednak podkreślam: pojedyncze. Kiedy ktoś poprawia każdy detal, po prostu proszę, żeby przestał.

No to wiemy już dlaczego mamy blokady, ale co z tym fantem zrobić?

Często słyszę poradę: mówić! Ok, to jedyny sposób. Tylko jak ma mówić osoba, która właśnie mówić się boi?! Mówić najpierw do siebie. Tak, powtarzać słowa na głos. Ja nie lubiłam mówić nawet, kiedy byłam sama, bo byłam wobec siebie bardzo krytyczna. Kiedy zaczęłam mówić na głos, zaczęłam się oswajać ze swoim brzmiącym inaczej głosem. Czasami frustrowałam się, bo nie byłam w stanie powtórzyć poprawnie słowa. Teraz nie robię tego tylko ze słuchu, szukam podpowiedzi: jak trzeba układać usta, język, itp. Bywa, że nie wiemy, jak to robić i dźwięk nijak nie wychodzi. Koszmarem dla mnie było hiszpańskie „c” i „z” wymawiane jak angielskie „th”. Nie ma znaczenia, że uczyłam się wcześniej angielskiego – miałam takie blokady, że nawet nie starałam się wymawiać poprawnie. Koleżanka podpowiedziała mi, żebym na początku przygryzała język, żeby mi nie ‘uciekał’.

Znajdźmy kogoś życzliwego, kto będzie nas chwalił, nie krytykował i przy tej osobie próbujmy. Na mnie to działa wręcz magicznie!

Kolejnym etapem może być sprawdzanie na nieznajomych, czy nas rozumieją. Ja tak robiłam. Szłam do sklepu i chwilę wybierałam towar. Dopytywałam o różne rzeczy i im więcej odpowiedzi dostawałam, tym moja pewność rosła. Często na koniec ze śmiechem stwierdzałam: „Pani naprawdę rozumie mój hiszpański (niemiecki)!”. Zwykle słyszałam, że bez problemu. I nawet, jeśli to nie była prawda, że aż tak dobrze – ja miałam motywującą informację. Naprawdę stałam się specjalistką w wyszukiwaniu rzeczy, które mnie zmotywują.

A kiedy trafię na kogoś, kto szydzi z moich błędów? Polakowi mówię, żeby powtórzył coś w języku, którego nie zna, a cudzoziemcowi, żeby powiedział coś po polsku. Działa zawsze.

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu.

 

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail