To jeden z największych problemów przy nauce języka. Uczysz się, a potem nie rozmawiasz.
Jak przestać bać się mówić?

 

Słuchaj jak najczęściej radia lub nagrań
w języku, którego się uczysz albo w którym chcesz przełamać swoją blokadę. Przydatne tu są wszelkie podkasty, a zwłaszcza te z tekstem do czytania. W ten sposób widzisz też, jak pisać słyszane słowa. I więcej zapamiętujesz. Robisz więc więcej w tym samym czasie:)

 

Powtarzaj słowa i frazy na głos.

Samo słuchanie sprawia, że rozumiesz. Nie nauczy Cię jednak rozmawiać. Powtarzając uczysz się wymowy, ale przede wszystkim przyzwyczajasz się do brzmienia swojego głosu w obcym języku.

Dość często zdarza się, że nie chcesz mówić, bo uważasz, że brzmisz niepoprawnie lub po prostu ’głupio’. Mówiąc głośno, przywykniesz i nie będziesz zwracać na to uwagi. Albo dużo mniejszą.

Kiedy uczyłaś się mówić po polsku, nie zastanawiałaś się nad tym, prawda? Myślisz, że było Ci łatwiej? Zapewniam Cię, że nie. Miałaś tylko to szczęście, że byłaś wtedy dzieckiem. Dzieci się uczą, nie mają uprzedzeń i ograniczeń, więc i nie analizują tyle, ile dorośli. Mówiąc ’japa’ (to była pierwsza kanapka w wersji mojej córki), chcą być zrozumiane. Do głowy im nie przyjdzie, że mogą być śmieszne.

Inna sprawa, że domyślić się, co znaczy ’japa’ było dla mnie nie lada wyzwaniem. Kiedy ewoluowało na ’kapa’, było dużo łatwiej:)J Najważniejsze jednak było to, że moja córka osiągnęła swój cel. W dodatku nie wpadła w kompleksy:)

 

Znajdź sobie życzliwego rozmówcę.

I nie mam tu na myśli lektora czy nauczyciela. Jeśli ktoś uczy Cię języka… i tak znajdź swojego rozmówcę. I najlepiej niech to będzie nativ. Jeśli nie zna polskiego, to tylko lepiej dla Ciebie.

Dlaczego masz znaleźć nativa? Dlatego, że z nauczycielem poruszasz się w ograniczonym zakresie słownictwa. Z nativem prowadzisz towarzyską konwersację na różne tematy. Mniej tu możesz przewidzieć, za to wiele się nauczyć.

 

Co znaczy życzliwy rozmówca?

Taki, który pomaga Ci w rozmowie i jest cierpliwy. Od razu mogę Ci powiedzieć, że niewielu nativów Cię skrytykuje. Raczej zauważą Twoje postępy i powiedzą Ci o nich! Możesz się umówić na poprawianie bądź nie – to zależy od Ciebie. Namawiam Cię do rezygnacji z korekt, zwłaszcza na początku. Kiedy zaczynasz, jest sporo do poprawy – właśnie dlatego, że to początki. Ciągłe korygowanie sprawia, że bardziej skupiasz się na tym, czego nie umiesz i ile masz do nauki. To wcale tak bardzo nie pomaga. Poza tym, po chwili zwyczajnie irytuje, bo tracisz wątek. Przy pierwszych rozmowach raczej wsłuchuj się w to, jak mówi Twój rozmówca. Możesz też zapytać, jak masz wymawiać jakieś słowo.

Kiedy poczujesz się swobodniej, wtedy możesz umawiać się na korekty.

 

Gdzie znaleźć nativa do rozmowy?

Możesz to zrobić choćby na Facebook’u. Znajdź grupę językową i zaobserwuj, kto pomaga w nauce tym, którzy przyswajają język i odezwij się do tej osoby. Albo po prostu napisz, że szukasz partnera do rozmowy. Z Facebook’a korzysta cały świat, na pewno kogoś znajdziesz:)

Kiedy wyjedziesz za granicę albo będziesz mieć możliwość rozmowy z obcokrajowcem, odezwij się. Jestem przekonana, że nie roześmieje się z powodu Twojego akcentu ani nie padnie trupem z tego powodu, że nie jest perfekcyjny.

 

Ale nie wierz mi na słowo – po prostu to sprawdź:)

Przetestuj też inną sytuację. Celowo przekręć słowo, zrób jakiś błąd. I zobacz, czy cudzoziemiec Cię wyśmieje, czy będzie próbował Cię zrozumieć. A może zrobi coś innego?

Sama jestem ciekawa:)

 

Jeśli chcesz przełamać wszystkie swoje blokady związane z mówieniem i innymi umiejętnościami i chcesz to zrobić skutecznie i szybko, mam dla Ciebie rozwiązanie:

 

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail