Dziś będzie inaczej, jednak tylko trochę. Będę pisać o sobie, ale przecież robię tak za każdym razem.

Dwie dziewczyny wytypowały mnie do odpowiedzi na ich pytania w akcji, która nazywa się Liebster Blog Award.

I dziękuję za te nominacje Adze z http://mojabuka.blog.pl/

i Nice z http://notatkiniki.blogspot.be/.

No to co? To odpowiadam. 🙂
1. Twoja pierwsza myśl po przebudzeniu.

Obiecałam sobie, że zaczynam dzień myśląc o miłych rzeczach, bo wtedy od razu chce mi się wstawać i żyć. Jednak nie musiałam się tak ze sobą umawiać, bo ja od przebudzenia do zaśnięcia myślę o językach: o tym, czy zajmę się dziś hiszpańskim czy niemieckim… Włoski, jako świeżak, jest obligatoryjnie:) Kiedy tylko otworzę oczy, już cieszę się na kolejne niespodzianki i odkrycia, na nowe efekty WOW. Odkąd nauczyłam się zauważać pozytywy i na nich skupiać, takie WOW mam kilka razy w tygodniu.

2. Wymień 3 zalety miejsca, w którym mieszkasz.

Mieszkam w Warszawie, zasadniczo. To miasto daje mnóstwo możliwości: tu wszędzie jest blisko – do teatru, do kina, naokoło są muzea, ciekawe miejsca, restauracje i kawiarnie (uwielbiam: kawa w domu nie smakuje tak samo). Jest tu mnóstwo szkół językowych i restauracji z ‘obcą’ kuchnią, gdzie organizuje się spotkania tematyczne i/lub gdzie można porozmawiać w wielu językach. Warszawa to dobre miejsce dla tych, którzy chcą się rozwijać: chyba codziennie odbywają się tu jakieś warsztaty, spotkania, że nie wspomnę już o bibliotekach (także językowych).

3. Miejsce poza Polską, do którego chciałabyś wrócić.

Mam kilka takich miejsc, ale na pierwszym miejscu jest zawsze moja ukochana Hiszpania, zwłaszcza Barcelona i podróż szlakiem Salvadora Dalí. Ja czuję się jak w domu wszędzie, gdzie mogę się dogadać, ale w Hiszpanii szczególnie. Mam hiszpańską duszę, co tu dużo mówić.

Kiedy wracałam do Warszawy po obejrzeniu tego wszystkiego, w samolocie czytałam „Dziennik geniusza” Dalego. To niesamowite przeżycie czytać o miejscach, które dopiero co widziałam.

Sagrada Familia

 

Sagrada Familia 1

O ile na zewnątrz Sagrada Familia robi na mnie wrażenia powstawania w pijackim widzie, o tyle harmonia wewnątrz zadziwia – zwłaszcza przez ten kontrast.

park

Jeśli Barcelona i Gaudi, to koniecznie też Parg Güell. Podczas pierwszego pobytu nie zdążyłam, nadrobiłam później:)

Museo Teatro S. Dali

Museo Teatro Dalí w Figueres

Museo Teatro S.Dali 1

Museo Teatro Dalí w Figueres – Mae West

Museo Tetro Dali 2

Museo Teatro Dalí w Figueres – No i przyznaję się – nie pamiętam tytułu tego obrazu! Ktoś zna?

Port Lligat Dom S. Dali-crop

Port Lligat – Dom Dalego

Port LLigat Głowy

Port Lligat – Otoczenie Domu Dalego

Port Lligat Hotel

Hotel w Port Lligat. Kiedy Dalí malował „Wniebowstąpienie”, pewnej nocy obraz spadł. Był ogromny, więc Salvador poprosił o pomoc w ratowaniu dzieła swojego sąsiada – właściciela pobliskiego hotelu. Dalí obawiał się, że dzieło będzie totalnie zniszczone, jednak obraz przetrwał upadek:)

Cadaques sklep

Widok sklepu w Cadaques nieco mnie zaskoczył:)

Góra świętej Barbary Alicante, ja na niej

Widok z Castillo de Santa Bárbara (Zamek świętej Barbary) w Alicante, I ja:)
Kiedy wracaliśmy z Alicante byłam zmęczona, więc nie odzywałam się. To nie zdarza się często. W pewnym momencie słyszę od swoich znajomych:
„Inga, no dices nada. ¿Qué pasa? ¡Habla! No importa en que idioma, ¡pero habla!” (Inga, nic nie mówisz. Mów! Nieważne w jakim języku, ale mów!).

Fiesta valenciana

Zawsze chciałam zobaczyć na żywo jakąś hiszpańską fiestę. Tu Święto Niepodległości Wspólnoty Walencii i dziewczyny w typowych strojach.
Włosy układa się kilka godzin.

Flamenco

Jak Hiszpania, to i flamenco!

4. Wymień 3 blogi, które zmieniły jakąś część twojego życia.

To na pewno Justyna Kwiatkowska i jej blog http://www.pracowniasukcesu.com/blog/.

Justyna pisze o pieniądzach po ludzku. Rozbiła w pył moje przekonania na temat prowadzenia biznesu, sprzedaży, itp. Pokazała, że przedsiębiorca może być ludzki i to mu nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Sama taka jest: ludzka, życzliwa, czasami nawet troskliwa!

Następną osobą, o której muszę wspomnieć jest Ewelina Muc i jej blog https://ewelinamuc.com/blog/.

Ewelina rozwala mój system. Oprócz obcych języków znam polski. Myślę, że znam go nawet dość dobrze. A kiedy czytam newslettery Eweliny, moje zrozumienie oscyluje w granicach 30-60%. Nie, nie dlatego, że Ewelina pisze źle! Pisze naprawdę dobrze. Tylko zwykle nie jest to tylko „do poczytania”. Wiele artykułów to instrukcja obługi jakiejś części wordpressa. O ile kiedy czytam o innych tematach, mogę sobie wyobrazić, jak to wygląda (nawet jeśli tylko tak mi się wydaje), o tyle tu przy szczegółach technicznych nie jest już tak prosto, dla mnie. Dlatego ja tu nie czytam ot tak: jeśli czytam, to i robię. Wtedy od razu rozumiem więcej.

Miałam przyjemność poznać Ewelinę na spotkaniu po festiwalu Progressteron. Ujęła mnie swoją życzliwością i normalnością – tak, to chyba najlepsze określenie. To po prostu fajna dziewczyna jest!

Trochę się zastanawiałam, kogo wymienić jako trzecią osobę. Wybrałam Gabrielę Kucę i jej blog http://www.kobiecasila.pl/artykuly/.

Gabriela stawia na siłę kobiet, czyli temat bardzo mi bliski. Kiedy ją czytam, często mam wrażenie, jakbym czytała o sobie. Nad tematami, które porusza pracowałam wcześniej, teraz więc odpoczywam czytając ją. Dobrze jest mieć nie tylko to, co pomaga nam w pracy nad jakąś częścią naszego życia, biznesu, etc., ale także to, co nam pokazuje, ile zrobiliśmy. Warto przypominać sobie o tym i doceniać.

Gabrieli nie znam jeszcze osobiście. Jestem jednak przekonana, że to tylko kwestia czasu. Nawet w kontakcie internetowym odczułam ogrom ciepła, które ma w sobie Gabriela. Dlatego wiem, że skorzystam z pierwszej okazji, żeby ją poznać.

5. Wymień płytę z muzyką, która ostatnio wywarła na tobie największe wrażenie.

Na mnie nie robią wrażenia płyty, a poszczególne piosenki. Ostatnio wciąż u mnie dużo Paco de Lucii, zwłaszcza: „Volar” z „Cositas Buenas”.

Jakiś czas temu odkryłam niemiecką grupę Unheilig i wciąż jestem pod wrażeniem muzyki i głosu wokalisty ukrywającego się pod pseudonimem Der Graf. Tytułowa piosenka z płyty „Geboren um zu Leben” zauroczyła mnie.

Czekam teraz na włoskie odkrycie:)

6. Wymień 3 książki, które ostatnio przeczytałaś.

Wymienię te, które aktualnie czytam, bo i tak są 4:)
„Mord im Herbst” Henning Mankell

„El laberinto de las aceitunas” Eduardo Mendoza

“Autentyczność przyciąga” Anna Piwowarska

“Polka potrafi, życie zaczyna się po 40-tce!” Magda Bębenek

7. Czy wiesz, co chciałabyś robić za 5 lat?

Chciałabym robić to samo, co teraz: pomagać w pozbywaniu się barier i nauce języka, uczyć się nowych języków i rozwijać się. To mi daje dużo przyjemności, ale też im więcej umiem, tym lepiej mogę pomagać. Chciałabym też nadal podróżować. Chcę jednak dotrzeć do większej liczby tych, którzy mnie potrzebują. Za 5 lat pewnie będę znała co najmniej 5 języków więcej, zobaczę większy kawałek świata i będę miała więcej doświadczeń.

8. Podróż twoich marzeń.

Chcę zobaczyć Andaluzję, zatopić się na chwilę w klimacie, poczuć rytm flamenco we krwi. Marzę też o tym, aby zobaczyć linie w Nazca w Peru. Są dla mnie tajemnicą. Jest tyle wersji ich powstania, z Ufo włącznie:) Z tej okazji zobaczyłabym tez pewnie Machu Picchu.

9. Czy warto uczyć się języków obcych i ile twoim zdaniem warto ich znać?

TAK, TAK, TAK! Oczywiście, że warto! Znajomość języków daje mnóstwo możliwości. Już pisałam, że ja czuję się jak w domu wszędzie, gdzie mogę się dogadać. Poza tym mogę czytać książki w oryginale (tłumaczenia są lepsze i gorsze, ale nawet przy najlepszych to nie jest to samo), mam dostęp do większej liczby artykułów prasowych, mogę oglądać filmy bez tłumaczenia. To wzmaga moją kreatywność, bo coraz mniej rzeczy mnie ogranicza. Nauka języków sprawia, że w naszym mózgu tworzą się nowe połączenia nerwowe. Tak mówi teoria, ale ja to odczuwam na sobie samej. Moja pamięć, zdolność kojarzenia jest dużo lepsza. A jak przy tym rośnie poczucie sprawczości, co bezpośrednio wpływa na poczucie wartości!
Ile ich warto znać? Ile tylko sobie życzysz!

10. Teatr czy kino?

Lubię jedno i drugie. Do kina często chodzę sama, zwłaszcza na filmy wymagające uwagi. Jednak teatr to dla mnie święto, nawet jeśli to święto będzie kilka dni pod rząd. Nie da się porównać atmosfery kinowej i teatralnej. Kontakt z aktorem na żywo jest nieporównywalnie lepszy. Dla mnie różnica między kinem a teatrem to jak mówić w obcym języku, a tylko rozumieć.

Dawno, dawno temu zdawałam egzaminy do Akademii Taetralnej, która wtedy nazywała się jeszcze Państwową Wyższą Szkołą Teatralną. Nie wiem, czy gdybym spróbowała ponownie, byłabym teraz aktorką. Nie żałuję. Jednak miłość do teatru mam do dziś.

11. Najlepszy sposób na relaks.

Nicnierobienie (uczę się tego od nowa właśnie), kryminał lub powieść fantasy, kolejny odcinek „Gry o tron”, coś – cokolwiek po hiszpańsku. Myślę, że ile języków nie będę znała, to hiszpański pozostanie tym, który jest mi najbliższy. Brzmienie tego języka uszczęśliwia mnie i relaksuje. Wyjazdy mnie uszczęśliwiają, ale nie relaksują:) Zawsze chcę zobaczyć i doświadczyć jak najwięcej, odpoczywam więc psychicznie, ale fizycznie padam na uśmiechnięty ze szczęścia pysk:)

 

Pytania do osób wytypowanych przeze mnie:

1.Co lubisz robić najbardziej?

2. Jaka była najbardziej szalona rzecz w Twoim życiu?

3. Szklanka do połowy pusta czy pełna?

4. Jeśli uczysz się języka obcego, to dlatego, że jest praktyczny, czy dlatego, że Ci się podoba?

5. 3 miejsca, które wywarły na Tobie niezapomniane wrażenie.

 

O odpowiedzi proszę:
Agatę z Podróżystka.pl
Elę z Fajna baba nie rdzewieje.pl
Jadwigę z Laboratorium-zmieniacza.pl

 

Mam nadzieję, że wytrzymałaś do końca. Wiem, dziś wyjątkowo długo.

 

 

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail