Co to w ogóle jest dysleksja?
Najogólniej rzecz ujmując to trudności w czytaniu przejawiające się zaburzeniem tempa czytania i rozumienia treści, a także trudności w opanowaniu pisowni (dysortografia).
Dyslektycy uczący się języków obcych mają problemy z odróżnianiem głosek, zapamiętywaniem i przypominaniem sobie słówek, „przekręcaniem” wymawianych i zapisywanych wyrazów, a także problemy z przyswajaniem reguł językowych.
Jeśli jestem dyslektykiem, nauka języka obcego może czasami okazać się dużym wyzwaniem.
Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość – są na to sposoby!
Przy nauce języka w ogóle, a przy dysleksji szczególnie bardzo dobrą metodą jest wykorzystywanie wielu zmysłów – wzroku, słuchu, dotyku.
Dlatego jeśli czytasz słowo, powtarzaj je na głos, a najlepiej jednocześnie zapisuj.
Kiedy poznajesz nowe słowo, wyobrażaj sobie jak ono wygląda, ‘zapisuj je’ palcem w powietrzu, a potem także w zeszycie. Wyobrażaj sobie to, co to słowo oznacza; wpisz je w otoczenie, skojarz z nim coś.
Spróbuj to zrobić ze słowem „bear” (niedźwiedź).
Zamknij oczy i zobacz, jak to słowo wygląda: jest krótkie, ma łagodny, ‘zaokrąglony’ początek przez zlepek liter b, a także samogłosek e i a, za to ostrzejsze zakończenie zdecydowanym r.
Napisz je kilka razy ręką w powietrzu lub na stole, ścianie, itd. Potem zapisz w zeszycie. Obok zapisz jego tłumaczenie. Użyj kolorowych długopisów i mazaków.
Ponownie zamknij oczy i wyobraź sobie niedźwiedzia stającego na tylnych łapach i ryczącego. Usłysz, jak jego głos niesie się po otaczającym go lesie i spływa w dolinę, którą widzisz przed nim, aż do pól widniejących w oddali. Zobacz, jak opada na cztery łapy i zaczyna biec w Twoją stronę, jest coraz bliżej, zaczynasz odczuwać strach… A niedźwiedź dobiega do Ciebie, trąca nosem Twoje ramię i za chwilę tarzasz się razem z nim w trawie. Czujesz jakie ma ciepłe i miękkie futro?
Po chwili podnosicie się i schodzicie w dolinę, spotykając w drodze dziewczynkę ubraną w kolorową sukienkę, do której przyszyto mnóstwo dzwoneczków. Brzęczą one przy każdym jej ruchu. Dziewczynka ma na imię BEAta.
Zapisz w zeszycie słowo „bear”, tłumaczenie „niedźwiedź’, skojarzenie „BEAta” i całą historię.

Możesz to też narysować.

To jedna z mnemotechnik, z której ja często korzystam.
Kolory pomagają nam w kojarzeniu i zapamiętywaniu. Przy dysleksji ich stosowanie jest potrzebne jeszcze bardziej.
Bardzo pomocne jest tu zapisywanie słów i skojarzeń w formie mapy myśli.
Jak zapamiętywać słowa korzystając z tych mnemotechnik pisałam TUTAJ.
Pomoże Ci także częste powtarzanie słów na głos. Słuchaj i powtarzaj. W trakcie powtarzania ruszaj się. Możesz siadać i wstawać, chodzić, powtarzać słowa zwracając głowę lub całe ciało w określoną stronę. Możesz też tańczyć albo robić skłony.
Do ćwiczenia pisowni i zapamiętywania pomoże pisanie krótkich historii w języku, którego się uczysz. Używaj znajomych słów, ale koniecznie wplataj w nie nowo poznane. Pisz te historyjki w różnych osobach, jako np. list w imieniu głównego bohatera historii.

Pamiętaj, że bohaterem historii może być człowiek, zwierzę, ale także drzewo czy torebka. To tylko kwestia Twojej wyobraźni i tego, co akurat chcesz zapamiętać.

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu.

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail