Czy język hiszpański jest trudny? Czy język niemiecki jest trudny? Czy… jakikolwiek język jest trudny?
Otóż nie. Owszem, są języki łatwiejsze i trudniejsze, ale ze wszystkimi możesz się oswoić. I każdego nauczyć!
A jak to zrobić, żeby uczyć się przyjemnie?

 

Jeśli myślisz, że język jest trudny, to będzie on trudny.

Twoje nastawienie już na początku określa, czy będziesz mieć więcej czy mniej problemów. Jeśli myślisz, że coś jest trudne, od razu się spinasz i drobiazg urasta do rangi poważnego problemu. I w dodatku potwierdza: tak, to jest trudne.

Podobnie jest z tym, co łatwe. Jeśli tak myślisz, trudność jest tylko trudnością, a nie ciężkim problemem. Niestety, możesz tu wpaść w pułapkę. Uznając, że coś jest zbyt łatwe, możesz nie przywiązywać wagi do istotnych rzeczy.

Dlatego ja preferuję podejście: wszystko jest do zrobienia.

 

Słuchaj.

Jeśli chcesz mówić w języku obcym, najpierw musisz się z nim osłuchać. Nie ma innej drogi. Nie przejmuj się jednak, jeśli na początku nie rozumiesz. I nie czekaj, aż jakimś cudem zaczniesz rozumieć! Po prostu to rób, a wtedy zaczniesz rozumieć. Pisałam już o tym.

 

Czytaj.

Tu działa podobna zasada. Czytaj, kiedy tylko jesteś w stanie cokolwiek zrozumieć. Z czasem będziesz rozumieć coraz więcej, a przy okazji rozwiniesz słownictwo. Wcześniej także nauczysz się także zwrotów z wyższych poziomów. O czytaniu też pisałam.

 

Ucz się słówek.

Powtórzę: ucz się – nie wkuwaj! Ucząc się kolumn słówek na pamięć, tracisz czas. Zostają one w pamięci na chwilę, a te, których nie używasz, zapomnisz. I nie licz na to, że znajdziesz jakąś supermetodę na wkuwanie. Nie znajdziesz, bo Twój mózg to zbojkotuje – on tak nie pracuje. Jeśli chcesz pamiętać trwale, używaj mnemotechnik, angażuj jak najwięcej zmysłów – pisz, powtarzaj na głos. Rozmawiaj! To najlepsza metoda, żeby poszerzyć słownictwo. W rozmowie nie masz tematu: od do. Ona się toczy swoim rytmem, podążąj za nią i korzystaj! A o mnemotechnikach i innych metodach zapamiętywania słówek możesz przeczytać tutaj.

 

Gramatyka

Wrócę do pytania: czy język hiszpański jest trudny? Być może powiesz, że łatwiejszy niż taki niemiecki. Choć posługuję się jednym i drugim językiem, trudno mi to stwierdzić. Każdy język ma swoje wyjątki, nie wspominając już o kompletnie dla nas nielogicznych zasadach. Hiszpański zresztą zwykle idzie łatwo, bo wymowa dość prosta, melodyjny do tego…póki nie dojdzie się do gramatyki. Subjuntivo wciąż mnie zaskakuje, można go jednak czasami obejść i użyć innego czasu. Za to w niemieckim wiele osób przeraża szyk zdań i łączone rzeczowniki. Gramatyka niemiecka i sposób łączenia słów mają jednak zwykle jasno określone zasady. Łączone wyrazy często możesz zastąpić przymiotnikami.

Kiedy uczysz się gramatyki i trafisz na coś, co sprawia Ci szczególną trudność – po prostu to zostaw. Odpocznij, zajmij się innym działem. Nie tłucz ćwiczeń do obłędu, bo szkoda energii. Kiedy wrócisz do tego po jakimś czasie, spojrzysz na świeżo, masz dużą szansę, że będzie już łatwiej.

 

Akcent

Przede wszystkim zapamiętaj, że na to trzeba czasu. Dlatego słuchaj i mów. Staraj się powtarzać jak najwierniej, ale, podobnie jak z gramatyką, nie zapędzaj się. Z upływem czasu będziesz mówić coraz lepiej.

 

Używaj języka!

Słuchaj, czytaj, pisz, mów, śpiewaj… Rób, co chcesz, ale rób codziennie. W nauce języka najważniejsza jest systematyczność. Ale to nie znaczy, że masz codziennie siedzieć godzinami. Niech to będzie 15 minut, ale niech będzie. TUTAJ masz kilka wskazówek, jak wykorzystać kwadrans.

Co teraz myślisz? Czy język obcy jest trudny?

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu.

 

 

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail