Czy wiesz, co zrobić, kiedy motywacja spada? Jak ją podtrzymać, odbudować?

 

Zacznę od tego, co warto zrobić za każdym razem, kiedy coś zaczynamy.

Pomyśl, co Cię motywuje. Z jakiego powodu chcesz opanować język. Z jakiego powodu w takim właśnie stopniu. Czy to jest Twoja motywacja, czy to Ty naprawdę chcesz? A może inni Ci mówią, że to wstyd nie znać języka obcego? Sprawdź, czy Twoja motywacja nie zaczyna się od „muszę”. „Muszę nauczyć się języka”, „muszę umieć język, żeby…”. Takie sformułowanie nie zadziała. Słowo „muszę” zamień na „chcę”. Słowa mają znaczenie. Pomyśl, jakie masz korzyści z tego, że poznasz język. Nawet, jeśli zdasz sobie sprawę z tego, co się stanie, jeżeli tego nie zrobisz, zmotywuje to Cię lepiej, niż „muszę”. Twoja motywacja negatywna jest o niebo lepsza niż cudza pozytywna. Nie musisz mi wierzyć na słowo, sprawdź to:)

Znajdź swoją własną motywację!

 

Podejmij decyzję. Tak, od niej zaczyna się wszystko: znalezienie nowej pracy, układanie związku, także nauka języków obcych.

Dlaczego decyzja jest taka ważna?

Dlatego, że po jej podjęciu skupiamy się na tym, żeby to robić, aby szukać rozwiązań, kiedy pojawiają się problemy. Nie próbujemy, czy coś z tego wyjdzie, tylko robimy wszystko, co możemy, aby wyszło. To zasadnicza różnica.

 

Napisz plan. Kiedy masz zaplanowane działanie, wiesz co robić, nie robisz niczego chaotycznie. Trudno Ci też znaleźć wymówkę, żeby odpuścić.

Przy planowaniu ważne jest, aby zadania były realne. Jeśli masz codziennie 20 minut do wykorzystania – zaplanuj ten właśnie czas. Myślenie, że może uda się więcej zwykle kończy się stresem i zniechęceniem. Wiesz pewnie jak to jest, kiedy padasz ze zmęczenia, a myślisz, ile jeszcze rzeczy masz do zrobienia. I nawet jeśli odpuścisz, wyrzuty sumienia nie dają Ci spokoju.

Kiedy zaczniesz realizować zamierzone czynności, zobaczysz pierwsze efekty, czasami okazuje się, że możesz poświęcić więcej czasuJ

Ale kiedy masz dużo czasu wolnego, nie ucz się 5 godzin dziennie. Jednorazowo też nie zajmuj się tym zbyt długo. To nie jest efektywne. I szybciej może przyjść zniechęcenie.

Jeśli masz już za sobą 3 opisane przeze mnie punkty, przy spadku motywacji możesz się do nich odwołać.

Kiedy przychodzi zniechęcenie, przypomnij sobie, z jakiego powodu w ogóle zaczęłaś.

To bardzo często wystarczająco popycha do podjęcia działania na nowo.

A jeśli nie? Wtedy warto odwołać się do planu: po prostu go realizować. Zwłaszcza, że do tego czasu pewnie stał się już stałym punktem dnia.

A co, jeżeli nie zrobiłaś wcześniej niczego z tego, co napisałam na początku?

Możesz to zrobić teraz:)

 

Czasami znużenie i brak chęci przychodzi wtedy, kiedy nie widzisz efektów Twojej pracy.

Z własnego doświadczenia wiem, że codzienny kontakt z językiem nie może zostać bez śladu.

Być może Ty jednak masz w tej chwili wrażenie, że uczysz się i nic nie umiesz.

W takim momencie wypisz to, co zrobiłaś w ciągu ostatnich kilku dni, punkt po punkcie.

Zapisz, ile nowych słów i zwrotów poznałaś, ile czasu słuchałaś radia bądź nagrań, ile kartek przeczytałaś (ile artykułów), ile ćwiczeń zrobiłaś.

Przypomnij sobie, ile procent tekstu rozumiałaś tydzień temu, może dwa. A ile rozumiesz teraz.

Czy pierwszy, trzeci artykuł czytałaś równie szybko jak piąty i dziesiąty?

Przy ilości zapamiętanych słówek, masz czarno na białym, jakie postępy robisz.

Jeżeli jednak to nie sprawia, że motywacja wraca, zastanów się, czy nie wymagasz od siebie za dużo. Być może zakładasz, że zrobisz więcej i szybciej, niż jest realnie możliwe? A może zauważasz tylko spektakularne osiągnięcia?

Jeśli nie – pomyśl, które ze wszystkich zadań sprawia Ci najwięcej frajdy i najmniej problemu i jak to wykorzystać do wykonywania pozostałych.

 

Jeśli mój post pomógł Ci w czymś, do czegoś Cię zainspirował – napisz mi o tym w komentarzu.

Please follow and like us:

Zapisz się na kurs "Zapamiętaj słowa raz a dobrze!"

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNY MOTYWATOR JĘZYKOWY I ODBIERZ SWÓJ PREZENT

Wyrażam zgodę na prze­twa­rza­nie po­da­nych danych w celu otrzy­my­wa­nia newslettera. Wyrażam zgodę na otrzy­my­wanie in­for­ma­cji han­dlo­wych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail
 

Jak rozumieć nativów? - Zapisz się na webinar

Zapisując się na kurs wyrażam zgodę na przetwarzanie podanych danych w celu otrzymywania newslettera. Wyrażam zgodę na przesyłanie mi informacji handlowych o produktach.

autoresponder system powered by FreshMail